Loop 360

11.99

Loop 360

(1 customer review)

11.99

 • 2A aka “looping”
 • Responsive
 • Easy to maintain
 • Playable straight out of the box

Looping style yo-yo tricks are, without a doubt, some of the most impressive to watch. Yet the toughest part in beginning 2A is finding a yo-yo that is consistent, easy to learn on and maintain, and inexpensive enough to not bust your budget. YoYoFactory is filling that gap with the Loop 360.

The shape of the Loop 360 is comfortable, no tiny parts to lose, and works like a charm straight out of the box. Simply put, the Loop360 is the absolute best yo-yo for those interested in beginning their journey into looping skills.

Additional information

Weight 0.05 kg
Color

, ,

Level

Material

Product

Style

Diameter (mm)

Width (mm)

Response

Ball Bearing

Response System

Shape

Country Of Origin

SKU

, ,

EAN

, ,

Wholesale Box Quantity

12

1 review for Loop 360

 1. Czech

  GlaDOSik

  Za velmi dobrou cenu získáte skvělé yoyo, které po vytažení z krabičky a nasazení provázku prostě funguje. Jelikož je více responzivní a má delší sleep jak Xpoint, lépe se s ním učí některé začátečnické 1A triky, jako třeba around the corner. Loopování samozřejmě zvládá perfektně.
  Je vyrobeno z příjemného měkkého plastu, takže ostré návraty do ruky (nedej bože do obličeje) nebolí. Nemusíte se chtít stát přeborníky ve stylu 2A. I obyčejné loopování je zábavné, takže bych toto yoyo doporučil každému, kdo ještě 2A yoyo nemá a chtěl by si to zkusit.

Show only reviews in English (0)

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like…