Loop 360

Out of Stock

Loop 360

  • 2A aka “looping”
  • Affordable price
  • Easy to maintain
  • Works straight out of the box

This product is currently out of stock and unavailable.

Description

Looping style yo-yo tricks are, without a doubt, some of the most impressive to watch. The tough part is finding a yo-yo that is consistent, easy to learn on, easy to maintain, and inexpensive enough to not bust your budget. YoYoFactory is answering the call with the Loop360.

The shape of the Loop360 is comfortable and non-offensive, there are no tiny parts to lose, and they work like a charm straight out of the box. Simply put, the Loop360 is the absolute best yo-yo for those interested in perfecting their looping skills.

Additional information

Weight 50 g

1 review for Loop 360

  1. GlaDOSik

    Za velmi dobrou cenu získáte skvělé yoyo, které po vytažení z krabičky a nasazení provázku prostě funguje. Jelikož je více responzivní a má delší sleep jak Xpoint, lépe se s ním učí některé začátečnické 1A triky, jako třeba around the corner. Loopování samozřejmě zvládá perfektně.
    Je vyrobeno z příjemného měkkého plastu, takže ostré návraty do ruky (nedej bože do obličeje) nebolí. Nemusíte se chtít stát přeborníky ve stylu 2A. I obyčejné loopování je zábavné, takže bych toto yoyo doporučil každému, kdo ještě 2A yoyo nemá a chtěl by si to zkusit.

Show only reviews in English (0)

Add a review

Your email address will not be published.